Sēņu kastes lietošanas pamācība
Sēņu audzēšana mājās var būt vienkāršs process, it īpaši, ja esi iegādājies kādu no mūsu sēņu kastēm. Sekojot vienkāršiem soļiem, varēsi pieredzēt sēnes nogatavošanos pats savā virtuvē un jau pēc aptuveni 2 nedēļām novākt pirmās svaigās sēnes.
Šajā rakstā esam apkopojuši svarīgāko informāciju, lai palīdzētu Tev šajā procesā.
Pirms Tu sāc
Sēņu audzēšanai no sēņu kastes, Tev būs nepieciešams tikai viens darba rīks - ūdens izsmidzinātājs. Šim nolūkam derēs jebkurš augiem paredzēts ūdens aerosols. Taču ja ir izvēle – labāk piemērots būs tāds, kas izsmidzina ūdeni vieglā miglā, nevis ūdens strūklā.
Kastes sagatavošana
Lai sagatavotu sēņu kasti sēņu augšanai, ir jāveic 3 pavisam vienkārši soļi:
- Jāizplēš kastei perforētais caurums
- Ar tīru, asu virtuves vai papīra nazi jāiegriež maisā X formas griezums
- Kārtīgi jāapsmidzina griezuma vieta
Maisā, īpaši sagatavotā substrātā, redzēsi baltu, pūkainu masu. Tā ir sēnes veģetatīvā, zemzemes forma - micēlijs. Katrai sēņu škirnei micēlija krāsa var nedaudz atšķirties – rozā austersēnēm tas var būt mazliet dzeltenīgs un rozīgs; zilajām austersēnēm tas ir izteikti biezs un balts; ežu dižadatenei – viegls un dzīslains. Regulāra apsmidzināšana ar ūdeni un svaiga gaisa pieplūšana, liks micēlijam domāt, ka pienācis rudens jeb augļu došanas laiks, un tas sāks veidot sēnes, kas augs ārā no maisā iegrieztā cauruma.
Vietas izvēle
Lai izaudzētu vairākas sēņu ražas, jāievēro daži nosacījumi, kas labvēlīgi ietekmēs sēņu augšanu. Sēnēm ir nepieciešama mitra vide, daudz svaiga gaisa un nedaudz gaismas.
Svarīgākais no šiem faktoriem ir mitrums, tāpēc laba vietas izvēle ir virtuve, izlietnes tuvumā. Lai uzturētu micēlija vidi mitru, sēņu kasti vismaz 2 - 3 reizes dienā apsmidzini.
Ja apkures sezonā mājas gaiss ir ļoti sauss, sēnēm vari izveidot siltumnīcas efektu – atrodi kādu lielāku plastmasas maisu, kas viegli pārklāj sēņu kasti, un iegriez tajā vairākus puscentimetru lielus caurumus svaigā gaisa plūsmai. Pirms pārliec sagatavoto maisu sēņu kastei, kārtīgi apsmidzini tā iekšpusi un turpini to darīt katru dienu. Kad kastē pamani sēņu mazuļus, vari maisu ņemt nost un turpināt smidzināt tikai pašu kasti.
Noteikti izvairies novietot kasti tiešā saules gaismā – tā sēnēm nepatiks. Atšķirībā no zaļajiem istabas augiem, sēnes neveic fotosintēzi – tām saules gaisma ir nepieciešama tikai kā atgādinājums par virzienu, kurā augt.
Sēnes elpo – tās uzņem skābekli un ražo oglekļa dioksīdu. Tāpēc nenovieto kasti skapī – sēnēm šādā slēgtā telpā vsiticamāk pietrūks svaigā gaisa apmaiņa. Turklāt Tu neredzēsi brīnumaino sēņu augšanas procesu.
Sēņu augšana
No brīža, kad sēņu kasti sagatavoji, līdz pirmajiem sēņu aizmetņiem var paiet no 5 līdz pat 14 dienām. Atceries, ka sēne ir dzīvs organisms un iespējams tām ir nepieciešams mazliet vairāk laika, lai saņemtos augšanai. No brīža, kad pie kastes atvēruma maisā redzēsi sēņu mazuļus, līdz novākšanai gatavām sēnēm parasti paiet 4 - 5 dienas. Katrai sēņu sugai gatavības pazīmes ir mazliet savādākas.
Austersēņu krāsa augšanas sākumā ir izteikti spilgtākā krāsā un austersēnēm tuvojoties gatavībai, to krāsa sāk kļūt blāvāka. Otra austersēņu gatavības pazīme ir cepurītes forma – gatavām austersēnēm to malas sāk iztaisnoties un tās novākt vislabāk ir brīdī, kad šī maliņa sāk uzlocīties uz otru pusi.
Ežu dižadatenes savā augšanas sākumā ir ļoti blīvas un mazliet rozīgā nokrāsā. Tikai nogatavojoties tām sāk parādīties ežu dižadatenei raksturīgās skaras. Kad tās kļūst izteikti redzamas, ežu dižadateni var novākt – taču var ļaut arī skarām paaugties garākām. Brīdī, kad ežu dižadatene sāk izkalst vai mainīt krāsu uz mazliet dzeltenīgu – ir pēdējais brīdis no novākt.
Ražas novākšana
Gatavās sēnes novākt ir pavisam viegli – saņem rokā visu sēnes čemuru un viegli pagriez to – sēne atdalīsies no augsnes – tas nekas, ja mazliet augsnes paliek kopā ar sēni. Nekādā gadījumā sēni negriez nost ar nazi.
Pēc lielākā sēņu čemura noņemšanas, uzmanīgi ar tīrām rokām nolasi pilnīgi visus sēņu pārpalikumus, mazākās sēnes un līdz galam neizaugušos sēņu mazuļus. Šīs sēņu daļas vairs neturpinās augt un ir potenciāla mājvieta pelējumam, tāpēc ir svarīgi no tām tikt vaļā.
Pēc sēņu ražas novākšanas un kastes aprūpes, turpini to smidzināt kā iepriekš. Ja micēlijs izskatās sauss – pārklāj to atkal ar siltumnīcas maisu. Ļauj micēlijam atpūsties un sagatavoties nākošajai ražai, kas sāks parādīties vienas līdz trīs nedēļu laikā.
Viena sēņu kaste, atkarībā no izaugušo sēņu lieluma un apstākļu piemērotības, vidēji dod 3 - 5 ražas.
Pēc sēņu augšanas
Kad no sēņu kastes sēnes vairs neaug, mēs to iesakām pareizi sagatavot pārstrādei. Sēņu kastei ir atverams vāks un no tā var izņemt ārā pašu sēņu maisu. Kartona kasti nodod makulatūrai paredzētā konteinerī. Sēnes micēlijs un tā augsne ir kompostējami. Pats plastmasas maiss ir nepārstrādājams materiāls.