FungiŠarlotes Baškevicas un Sabīnes Beķeres cianotīpiju izstāde
Siguldas DEVONSVizuālās mākslas darbu sērija FUNGI ir radošs pētījums un mākslinieciskās jaunrades darbs par autorēm aktuālu tēmu. 2023.gada 4.oktobrī Gaujas Nacionālā parka mežos sastaptās sēnes fotografēja grafiskā dizainere un fotogrāfe Sabīne Beķere. Izaicinot savu tehnisko varēšanu cianotipiju lielformātā, fotogrāfijas pārnesa uz auduma tekstilmāksliniece Šarlote Baškevica. Kopīgi atlasīja, kadrēja, drukāja un izstādi iekārtoja abas mākslinieces.
Sēņu virszemes augļu un zemzemes micēlija formas, līnijas, faktūras ir pilnīgas un iztēli rosinošas. Apstāties, pamanīt… tās aizsauc mūsu zemapziņu uz pasaules izcelšanās pirmsākumiem, kur sēņu valsts miljoniem gadu strādāja, lai zeme kļūtu auglīga un apdzīvojama citiem organismiem. Sēnes ir cilvēka senči.
Sēnes ir viens no dabas fenomeniem, kas pievelk lielas cilvēku masas un aizrauj tos savā varā. Kas ir tas, kas liek cilvēkam iet mežā, meklēt un vākt sēnes? Fotografēt tās, dalīties ar sēņu bildēm sociālajos tīklos? Vai sēnes paplašina savu izplatīšanās veidu, izmantojot jaunas vēja plūsmas - digitālo vidi? Sēnes ir mežā un facebookā, par sēnēm raksta žurnāls "Rīgas laiks" un interneta žurnāls "Satori". Lekciju par tēmu "Kā sēnes var mums palīdzēt domāt par vides pārmaiņām un cilvēka vietu tajās?" 2023. gada jūlija sākumā Cēsīs nolasīja LU vadošā pētniece filosofe Anne Sauka. Tā lokālā mērogā ievibrēja daudzus prātus. 2023. gadā sēņu vākšana un izmantošana tiek iekļauta Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Izrādās, ka Latvijā attīstās sēņu vērošanas kustība (pēc analoģijas ar putnu vērošanu).
Mūs, izstādes autores, sēnes ir pārņēmušas savā varā un mēs nepretojamies. Katra no mums citu iemeslu dēļ dodas pie sēnēm, lai pēcāk dalītos ar pieredzēto. Mēs noliecamies to majestātiskā skaistuma priekšā gan, lai apbrīnotu, gan fotofiksējot tās attēlos. Mēs esam kļuvušas par sēņu valsts aģentēm – arī tu šajā mirklī par tādu esi kļuvis, izstādes apmeklētāj.