Ežu dižadatene
Lion's mane / Hericium erinaceus
Ežu dižadatene (Hericium erinaceus) ir zināma gan kā augstvērtīga ēdamā, gan medicīniskā sēne. Savu vārdu tā ir ieguvusi pateicoties lielajiem, baltajiem augļiem ar nokarenajām bārkstīm, kuras atgādina eža adatas. Citur tā ir arī zināma arī kā lauvas bārda (lion's mane), pērtiķa galva (hóu tóu gū) un yamabushitake, kas no Japāņu valodas tulkojas kā "kalnu priesteru sēne".
Ežu dižadatene bagātīgi aug Ķīnā, Japānā, ASV dienvidu mežos un ir sastopama Eiropas Ziemeļu reģionos. Latvijā ežu dižadatene savvaļā pirmo reizi tika atrasta tikai 2019. gadā, Engures apkaimē1. Ežu dižadatenes māsa - Koraļļu dižadatene (Hericium coralloides) ir biežāk sastopama Latvijas mežos2, taču tā ir ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā un lasīt to ēšanai tāpēc nevajadzētu.
Ežu dižadatene pēc izskata nav tipiskā sēne ar kātiņu un cepurīti. Tās mīkstās adatas aug kaskādēs nokareni uz leju un līdz ar vecumu tās krāsa mainās no maigi rozā uz koši baltu un dzīves beigās uz dzeltenīgi brūnu. Dižadatene ir saprofāgs, kas nozīmē, ka tā pārtiek no nedzīvām vielām - kritušiem, trūdošiem kokiem.
Ežu dižadatenes medicīniskās īpašības
Lai arī Ķīnas un Japānas tradicionālajā medicīnā ežu dižadatene tiek lietota jau vairākus gadsimtus3, tikai salīdzinoši nesen tā ir sākta pētīt rietumu medicīnā. Šobrīd ežu dižadatene ir vienīgā sēne, kuras ietekme uz pozitīvu smadzeņu darbību un nervu veselību ir veiksmīgi pierādīta klīniskos pētījumos. Ežu dižadatenes micēlijā (sēnes "saknēs", zem zemes daļā) un auglī (sēnē) atrodamā viela Erinacīns A4 veicina nervu augšanas faktora (NGF) sintēzi, kura funkcija ir perifērās un centrālās nervu sistēmas saglabāšana5. Pateicoties šīm īpašībām, plaši pētīta un pierādīta ir ežu dižadatenes ietekme uz atmiņas uzlabošanu, depresijas un trauksmes mazināšanu. Ežu dižadatene uzrāda arī pozitīvus terapijas efektus Parkinsona un Alcheimera slimībām6.
Papildus prāta veselības un garastāvokļa uzlabošanai, ežu dižadatene ir arī augstvērtīga lietošanai uzturā - sēne ir ar zemu tauku saturu un bagāta ar olbaltumvielām, ogļhidrātiem un šķiedrvielām. Tā satur kalciju, tiamīnu, dažādas minerālvielas un aminoskābes7. Dažādie polisaharīdi8 un oligosaharīdi9 ežu dižadatenes sastāvā ir dabīgi antioksidanti, kas cilvēka ķermenī spēj cīnīties ar vielmaiņas starpproduktiem, kuru negatīvā ietekme ir plaša – sākot no priekšlaicīgas novecošanās pazīmju rašanās uz ādas un beidzot ar vēža attīstības sākumu1011.
Ežu dižadatene palīdz arī imūnsistēmas regulēšanā veicinot T šūnu un B šūnu rašanos12, kas tai piešķir ievērojamas pretaudzēju īpašības13.
Kur atrast Ežu dižadateni?
Kā jau minēts - Latvijā ežu dižadatene praktiski nav sastopama, bet ja jūtaties ļoti azartiski - meklēšanu vislabāk ir mēģināt vasarā un rudenī mežos uz veciem vai kritušiem kokiem. Ežu dižadatene labprātāk izvēlas cietāku koksni - ozolu, riekstkoku, dižskābardi vai kļavas.
Izaudzē ežu dižadateni pats
Vienkāršākais veids kā jebkurā gada laikā nokļūt līdz svaigai sēnei, ir ežu dižadateni izaudzēt pašam no iepriekš sagatavota sēņu maisa. Šādā maisā sterilā vidē tiek sagatavota ežu dižadatenei pierastā mājvieta - mitras lapkoku koksnes skaidas. Tajās tiek "iestādīts" un izaudzēts veselīgs ežu dižadatenes micēlijs. Viss ko nepieciešams darīt saņemot šādu maisu - iegriezt tajā nelielus caurumus un regulāri apsmidzināt. Micēlijs šādu pavērsienu sapratīs kā rudens iesākšanos un sēne, sekojot gaismai un skābeklim, sāks augt. Viens maiss spēj sasniegt līdz pat četrām ražām, pēc kā ežu dižadatenei aptrūkstas barības vielas un sēnes pārstāj augt.
Sēņu laboratorijā Spora audzētus un sagatavotus sēnu maisus, jeb kastes vari iegādāties arī mūsu spora.lv interneta veikalā.
Kā lietot Ežu dižadateni?
Tāpat kā lielākajai daļai dārzeņu un citu sēņu, arī svaigas ežu dižadatenes lietošana uzturā ir labākais veids kā uzņemt tās labumus. Vienkāršākais veids kā pagatavot ežu dižadateni ir to apcepjot sviestā vai pievienojot kā piedevu sēņu mērcēm vai zupām. Ežu dižadatenei ir maiga garša, kuras tekstūra un garša nedaudz atgādina jūras veltes - omāru vai garneles.
Ežu dižadatenes kā uztura bagātinātājs
Lai arī svaiga sēne ir vislabākais veids kā uzņemt ežu dižadatenes labumus, ne vienmēr tas ir iespējams. Kā alternatīva, ežu dižadatene ir pieejama pulvera, kapsulu un ekstraktu veidā. Tā kā ežu dižadatenei nav zināmu blakņu vai negatīvu efektu, uztura bagātinātāji, kas satur ežu dižadateni tiek uzskatīti par drošiem ikdienas lietošanā. Protams, lietojot jebkurus uztura bagātinātājus ir jāatceras, ka tie neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Sēņu laboratorija Spora ekoloģiski audzē ežu dižadateni laboratoriskos apstākļos un no tiem ražo uztura bagātinātājus kapsulu formā. Par šo produktu varat uzzināt vairāk mūsu interneta veikala sadaļā.
Rakstā izmantoto avotu saraksts
-
Ežu dižadatene, Hericium erinaceus, internetenciklopēdija "Latvijas Daba" ↩
-
Koraļļu dižadatene, Hericium coralloides, portāls "Latvijas Sēnes" ↩
-
Spelman, Kevin, et al. Neurological Activity of Lion’s Mane (Hericium erinaceus), 2017 ↩
-
Chia-Wei Phan, et al. Hericium erinaceus (Bull.: Fr) Pers. cultivated under tropical conditions: isolation of hericenones and demonstration of NGF-mediated neurite outgrowth in PC12 cells via MEK/ERK and PI3K-Akt signaling pathways, 2014 ↩
-
Koichiro Mori, et al. Nerve growth factor-inducing activity of Hericium erinaceus in 1321N1 human astrocytoma cells, 2008 ↩
-
I-Chen Li, et al. Neurohealth Properties of Hericium erinaceus Mycelia Enriched with Erinacines, 2018 ↩
-
Syed Asim Shah Bacha, Shujaat Ali Lion's mane mushroom; new addition to food and natural bounty for human wellness: A review, 2018 ↩
-
Zi-Hua Han, , et al. Evaluation of in vivo antioxidant activity of Hericium erinaceus polysaccharides, 2013 ↩
-
Yiling Hou, Xiang Ding, Wanru Hou Composition and antioxidant activity of water-soluble oligosaccharides from Hericium erinaceus, 2015 ↩
-
J C Wang, et al. Antitumor and immunoenhancing activities of polysaccharide from culture broth of Hericium spp, 2001 ↩
-
Junrong Zhang, et al. The Neuroprotective Properties of Hericium erinaceus in Glutamate-Damaged Differentiated PC12 Cells and an Alzheimer’s Disease Mouse Model, 2016 ↩
-
Sung-Soo Ronald Han, et al. Antimetastatic and Immunomodulating Effect of Water Extracts From Various Mushrooms, 2009 ↩
-
Guang Li, et al. Anticancer potential of Hericium erinaceus extracts against human gastrointestinal cancers 2014 ↩